Şivan Perver ve "insanlık dışı şeyler" PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 12. Februar 2011 um 06:04 Uhr

Engin Erkiner: Şivan Perver’in TRT-6’da 15 Şubat günü yayınlanması beklenen söyleşisinde, bir eliyle kurt öteki eliyle zafer işareti yaparak, bu işaretleri “insanlık dışı şeyler” olarak tanımladığını okuyunca, “yaşadıkça daha neler göreceğiz bakalım” diye düşünmeden duramadım.

İddialı bir görüşle ortaya çıkıyorsanız, iddianızı doğru dürüst savunabilmeniz gerekir. İddianızı doğru bulanlar da olabilir, yanlış bulanlar da olabilir. Önemli olan, bunlardan bağımsız olarak kişinin iddiasını iyi savunabilmesidir. -

Weiterlesen...
 
ARAP DÜNYASI: 1979 MU, 1989 MU? PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 05. Februar 2011 um 21:35 Uhr

Engin Erkiner: Bazı yorumculara göre Tunus’ta başlayan, Mısır’a sıçrayan ve diğer Arap ülkelerinde de yayılma eğilimi gösteren halk hareketi, 1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra yaşanılan en büyük değişimdir.

1989’da Berlin Duvarı’nın yıkılmasının öncesi ve sonrası olmakla birlikte, bu olay, Doğu ve Orta Avrupa’daki sosyalist rejimlerin çökmesinin simgesi olmuştu.

Zuletzt aktualisiert am Samstag, den 05. Februar 2011 um 21:37 Uhr
Weiterlesen...
 
SOYKIRIMLARLA YÜZLEŞMEK... PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Sonntag, den 30. Januar 2011 um 07:36 Uhr

Engin Erkiner: Almanya’da iki gün önce Yahudi ve Roman soykırımı anıldı. Bu vesileyle soykırımdan kurtulan bir Roman da Federal Parlamento’da konuştu.

Soykırım konusu bizde günceldir. Konu, Ermeni soykırımı nedeniyle sürekli gündemde olmasına karşın, soykırım sözcüğü değişik amaçlarla da kullanılmaktadır.

Konunun, kelime kullanımının ötesine geçip, daha derinlemesine ele alınması gerekiyor.

Weiterlesen...
 
SEÇİM VE SEMBOLLER SAVAŞI PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 09. Februar 2011 um 18:17 Uhr

Engin Erkiner: Toplumda çok sayıda insan herhangi bir konu üzerinde ayrıntılı olarak düşünmez. Önem verdiği görüntülerden, konulardan, tek tek saptamalardan hareket ederek karar verir.

Bu kararın arkasında ciddi bir analiz yatmaz.

Semboller, bu nedenle önemlidir.

Weiterlesen...
 
ARAP DÜNYASI: CEVAP VAR AMA SORU YOK! PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Dienstag, den 01. Februar 2011 um 19:10 Uhr

Engin Erkiner: Bu yazının amacı, Tunus’tan Mısır’a, Ürdün’den Suriye’ye kadar Arap dünyasındaki gelişmelerin muhtemel sonuçlarını ele almak değildir. Bunun yerine, gelişmelerin belirli bir teorik çerçeveye oturtulmasına ve elektronik medyayla ilgili bazı abartmaların açıklanmasına çalışılacaktır.

Ortada giderek daha fazla şekillenen cevaplar bulunmakla birlikte, bu cevaplara uygun sorular yoktur.

Weiterlesen...
 
SOSYALİSTLERİN GÜNDÜZ DÜŞLERİ PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 26. Januar 2011 um 23:22 Uhr

Engin Erkiner: Sosyalistler önemli sorunlara açıklık getirirken, bunların hayatla ne oranda örtüştüğünü sürekli denetlemek zorundadır. Akla yakın gibi görünen ve yılların alışkanlıklarıyla yapılan açıklamalar, gerçekte kendimizi ikna etmekten başka amaca hizmet etmiyorsa, toplumsal gerçeklikle uyuşmuyorsa, gündüz düşleri görüyoruz ya da gerçeklik duygumuz kaybolmuş demektir.

Weiterlesen...
 
«StartZurück12345678910WeiterEnde»

Seite 7 von 24