BARIŞ MÜCADELESİNİN SORUNLARI (1) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 04. Dezember 2010 um 19:07 Uhr

Engin Erkiner: Barış istemek, barış için mücadeleden yana olmak güzel saptamalar olmakla birlikte, bunların içeriği hakkında kayda değer bir fikir sahibi olduğumuz söylenemez.

Weiterlesen...
 
SOL PARTİ, KÜRTLER VE TÜRKLER (2) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 24. November 2010 um 21:30 Uhr

Engin Erkiner: Göçmenlik de tıpkı sol gibi genel bir terimdir. Hangi göçmenlik diye sorulması gerekir. Göçmenin sadece milliyeti değil, hangi sosyal kesime ait olduğu da önemlidir. Bu açıdan bakıldığında Almanya’daki –öteki ülkeleri yakından bilmiyorum ama muhtemelen bu ülkelerde de aynı özellik söz konusudur- Kürt ve Türk göçmenler arasında belirgin farklılıklar olduğu görülür. Bu farklılık sadece Almanya açısından değil, Türkiye dışındaki bütün Kürt ve Türk göçmenler için önemlidir. Zira Türkiye dışındaki göçmenlerin –ister bulundukları ülkenin vatandaşı olsunlar ister olmasınlar- yaklaşık yüzde 60’ı Almanya’da yaşamaktadır.

Weiterlesen...
 
Yeşiller ve Kürtler (2) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Mittwoch, den 17. November 2010 um 18:48 Uhr

Engin ErkinerYeşiller Partisi 1980 yılında kurulduğunda Almanya’da çevre sorunları kimse tarafından ciddiye alınmıyordu. SPD’nin önde gelen kişilerinden Helmut Schmidt, yeşiller için “çevreci manyaklar” derken, Hıristiyan Demokratlar sözünü etmenin gereğini bile duymuyorlardı. Komünist partisi gençlik örgütü SDAJ’ın o dönemden kalan tanınmış bir afişi vardır: “Herkes havadan söz ediyor, biz ise sınıf mücadelesinden…”

Havadan kastedilen, havanın temiz olmasından ve genel olarak çevrecilikten söz edilmesiydi.

Weiterlesen...
 
PKK VE TOPLUMSAL DEĞİŞİM PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Sonntag, den 28. November 2010 um 17:18 Uhr

Engin Erkiner32 yılı geride bırakan PKK’nin salt bir silahlı mücadele hareketi olarak değerlendirilmesinin eksik olduğu, örgütün Kürt toplumunda önemli sosyal ve kültürel değişimin dinamiğini de temsil ettiği savunuluyor.

 

1978’den ve özelikle de 1984’ten günümüze kadar geçen zamana bakıldığında önemli bir değişim görülüyor. Bunu görmek için teorik tahlile gerek yok, zira Kürt toplumu için 2010 ile 1984 arasındaki büyük farklılık açık olarak görülebiliyor.

Başka bir yandan ise, bu belirleme önemli bir özellik taşımıyor. Bakabilen herkesin görebileceği bir değişim söz konusudur.

Bu değişim hangi dinamiklerin sonucu ortaya çıkmıştır? Neden bugün görülen türden bir değişim ortaya çıkmıştır da başka türlüsü çıkmamıştır?

Bu soruların cevaplandırılması bakabilmekten fazlasını, değişimin iç dinamiklerinin araştırılmasını gerektirir.

Zuletzt aktualisiert am Sonntag, den 28. November 2010 um 20:39 Uhr
Weiterlesen...
 
SOL PARTİ, TÜRK VE KÜRT GÖÇMENLER (1) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Sonntag, den 21. November 2010 um 16:05 Uhr

Engin Erkiner: Sol, sosyalist, komünist, marksist, marksist-leninist kavramları fazlasıyla geneldir. Kişinin kendisini bunlardan birisiyle tanımlaması yetmez. Hangi sol, hangi sosyalizm, hangi marksizm sorularına da cevap verilmesi gerekir.

Kendisini marksist olarak tanımlayıp, “AKP üretici güçleri geliştiriyor, o halde desteklenmesi gerekir” görüşüne sahip olanların yanı sıra, solu, “kapitalizm karşıtı olmakla” tanımlayanlar da vardır.

Bu farklı anlayışlar ne oranda bir arada bulunabilirler?

Weiterlesen...
 
YEŞİLLER VE KÜRTLER (1) PDF Drucken E-Mail
Geschrieben von: Erkiner   
Samstag, den 13. November 2010 um 10:04 Uhr

Engin ErkinerAlmanya’da Yeşiller son birkaç ayda büyük bir yükseliş göstererek oylarını yüzde 20’nin üzerine çıkardılar ve ülkenin ikinci büyük partisi olan Sosyal Demokrat Parti’ye neredeyse yetiştiler.

Kamuoyu yoklamalarında ortaya çıkan yeni oy oranları sabit kalır mı, bilinmez. Bilinen, her durumda Yeşiller’in büyük bir yükselişe geçmesidir. Bu nasıl oldu?

Weiterlesen...
 
«StartZurück12345678910WeiterEnde»

Seite 10 von 24